Jare Gody 2016

Zwyczajem naszych przodków, Słowian, było obchodzenie Jarych Godów. Święta odzianego w cykl obrzędów przypadających w okresie równonocy zimowo-wiosennej. Na celu miało odpędzenie zimy i powitanie wiosny. Składało się z dwóch części. Pierwsza to symboliczne przepędzenie zimy. Głośny, rozśpiewany, grający na bębnach, terkoczący i klekoczący, kolorowy orszak odprowadzał zimę w postaci słomianej kukły (Marzanny) nad rzekę lub na stos. Czyniono tak po to, by symbol zimy i śmierci utopić bądź spalić. Druga część polegała na uzyskaniu przychylności bogów. Poświęcona była między innymi matce ziemi Mokoszy, mającej przynieść nową energię do życia, urodzaj i powodzenie przez całą wiosnę; Jaryle, odpowiedzialnemu za płodność wśród roślin i zwierząt, czy Perunowi władcy gromów, deszczy oraz wiatrów. W darze składano im między innymi mleko, miód, ziarno, kaszę.
Kultywując tradycję, przybliżyliśmy przebieg prastarych obrzędów w formie żywej lekcji historii. A przychylna nam była nawet pogoda. Bardzo dziękujemy za aktywny udział Gimnazjum im. Jana Pawła II w Radzyniu oraz wszystkim przybyłym na zamek, tego dnia, osobom.

2 6 16 22 25 28 31 34
Obrzędy przygotowało i przeprowadziło: Bractwo Rycerskie Zamku Radzyńskiego ale głównym reżyserem i scenarzystą był Jacek Piłat.