Film

Zamek w Radzyniu Chełmińskim otwarty jest już codziennie od 10:00 do 18:00.

Dziś, czyli 3 maja 2023 roku, także.

Serdecznie zapraszamy.

Spieszymy z WAŻNYM KOMUNIKATEM.

Mamy awarię terminala przez co przez całą majówkę zmuszeni jesteśmy przyjmować opłatę tylko GOTÓWKĄ.

Przepraszamy za utrudnienia.

Weekend 20-21.10.2018 – ZAMEK OTWARTY

(w godzinach 12:00 – 16:00)


Jeżeli przyniesiecie ze sobą KARMĘ albo inne artykuły, które pomogą przetrwać zimę czworonogom

– ZAPŁACICIE TYLKO POŁOWĘ BILETU :)

Zamek w Radzyniu jest jednym z punktów zbiórki prowadzonej przez GKS „OLIMPIA” GRUDZIĄDZ. Jeżeli macie jakieś nawet stare koce, poduszki, ręczniki itp. to zamiast wyrzucać proszę przynieście je do nas. Czworonogi czekają na Waszą pomoc.

Tradycją jest już to, że seansom filmowym w ramach Letniego Kina Plenerowego na zamku w Radzyniu Chełmińskim towarzyszą dodatkowe atrakcje. W tym roku zapewniamy je przed wyświetleniem filmu. 

Serdecznie zapraszamy na popołudnie z grami planszowymi. Profesjonalną obsługę stanowisk dla graczy zapewni nam Centrum Gier Planszowych Kruk z Bydgoszczy. Od godziny 17:00 czekać będą na Państwa wszelkie gry dostosowane do różnych kategorii wiekowych. Będzie coś i dla młodszych i dla starszych. 

Na godzinę 18:00 zaplanowano turniej gry Abalone. Jest to gra ciesząca się dużą popularnością i uznaniem w środowisku graczy z uwagi na swoje proste zasady i towarzyszące temu wielkie emocje. 

Będzie można wygrać różne ciekawe gry ale jeżeli komuś dopisze mniej szczęścia to będzie też możliwość zakupienia ich na terenie zamku.

Kulminacją wieczoru o godzinie 21:30 będzie wyświetlenie na dużym ekranie filmu „Jumanji: Przygoda w dżungli”.

WSTĘP WOLNY

Ilość miejsc ograniczona. Można przyjść ze swoimi leżakami czy kocykami.

 

W słowiańskiej kulturze osadzone są barwne, pełne czaru i magii zwyczaje oraz obrzędy. Bez względu na to jak nazwiemy to święto noc kupały, sobótka czy noc świętojańska zawiera się w niej pamięć minionych wieków i prapoczątki naszej kultury. Bez wątpienia święto to było jednym z najradośniejszych słowiańskich świąt. Obchodzone w okresie letniego przesilenia, przypadało na najkrótszą noc w roku. Było to wielkie misterium ognia i wody, święto jedności, połączenia ognia z wodą, słońca z księżycem, mężczyzny i kobiety, urodzaju i płodności, miłości i radości. Było świętem pełnym magii i wróżb.

Właśnie w tak magicznym czasie zapraszamy do zamku w Radzyniu Chełmińskim. Czekać na Was będą warsztaty z wianków, motanek i łapczy snów a także inscenizacja ukazująca dawne obrzędy. Znajdzie się czas też na konkursy z nagrodami i wspólną zabawę.

Zaczynamy o godzinie 18:00 w sobotę 23 czerwca.

WSTĘP WOLNY

Mimo, że w historii naszej zdarzały się eventy wpisujące się w datę Nocy Muzeów to jednak w tym roku po raz pierwszy występujemy pod oficjalnym szyldem wydarzenia.

Zapraszamy 19 maja 2018 roku na zamek do Radzynia Chełmińskiego.

 

Miedzy innymi na turystów czekać będą atrakcje rycerskie oraz zamkowe ognisko. W klimat średniowiecznych pieśni wprowadzi nas Chór Tibi Mariae z Grudziądza a dla odważnych i wytrwałych udostępnimy nocne wejście na zamkowe wieże.

 

SZCZEGÓŁOWY PLAN:

18:00 – Szeptunka Jaruna (Joanna Kalenik ze stowarzyszenia Neminem ex Nusquam) zaprasza na magiczną podróż w dawne zwyczaje, wierzenia i obrzędy Słowian – warsztaty z „Ludowej magii Słowian”

19:00 – prelekcja w zamkowych piwnicach – w temat palenia na stosie heretyków, inkwizycję i polowania na czarownice wprowadzi nas Aneta Szydłowska ze Stowarzyszenia Miłośników Starego Fordonu

20:00 – kaplica zamkowa – koncert Chóru Tibi Mariae z Grudziądza

21:00 – ognisko z opowieściami (legendy, ciekawe, tajemnicze opowieści, ukryte skarby – każdy z uczestników może spróbować swoich sił opowiadając swoją historię – dla opowiadających będą upominki)

22:00 – dla odważnych i wytrwałych nocne zwiedzanie zamku z przewodnikiem

 

Wstęp: bezpłatny

Zamek w Radzyniu Chełmińskim otwarty będzie już codziennie od poniedziałku do niedzieli, od 10:00 do 18:00, od soboty 28 kwietnia 2018 roku (do 30 września).

OFICJALNE OTWARCIE SEZONU TURYSTYCZNEGO 2018 z różnymi zaplanowanymi atrakcjami nastąpi tradycyjnie już 1 maja.

Ceny biletów nie ulegają zmianie, nadal wynoszą odpowiednio: 8 zł bilet normlany i 6 zł bilet ulgowy.

W cenie biletów na turystów, którzy odwiedzą nas właśnie 1 maja czekać będą między innymi:

  • warsztaty tworzenia ceramiki średniowiecznej prowadzone przez Joannę Kalenik ze Stowarzyszenia Neminem ex Nusquam – start o godzinach 12:00, 13:00, 14:00, 15:00
  • warsztaty z czesania prowadzone przez Aleksandrę Topolską „Uczesz mnie, mamo!” – 13:00 i 16:00 (od 12:00 z przerwami na warsztaty FRYZJERSKIE ANIMACJE) 
  • zamkowa zbrojownia
  • drugi już Majowy Turniej Łuczniczy dla turystów zamku radzyńskiego – 14:30 (zapisy już od 13:00)
  • zorganizowane zwiedzanie zamku z przewodnikiem (co półtorej godziny) – 10:30, 12:00, 13:30, 15:00 16;30 
  • zabawy i konkursy
  • pokazy rycerskie

Czas spędzony na zamku umilą nam również Panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Zielnowie oraz członkowie Bractw Rycerskich Komturii Radzyńskiej i Zamku Radzyńskiego.

 

 

W sobotę 24 marca zwyczajem naszych przodków pożegnaliśmy zimę i powitaliśmy wiosnę. Do spektaklu dołączyli harcerze I Rajdu Wiedzmińskiego organizowanego przez 4 DH Radzyńskie Jaszczurki oraz miłośnicy naszego zamku. Hałaśliwy korowód, który wspólnie stworzyliśmy sprawił, że zza chmur wyszło piękne słońce a klucze ptaków zwiastujące nadejście wiosny przelatywały nam nad głowami. Dziękujemy wszystkim przybyłym za udział w tegorocznych Jarych Godach.

dav

dav

dav

 

 

 

 

Cała galeria na: facebook Zamek Radzyń Chełmiński 

5 stycznia 2018 roku wystąpił dla nas Chór Tibi Mariae z Grudziądza. Świąteczny repertuar bardzo przypadł do gustu wszystkim zebranym, którzy licznie przybyli do wiekowych, zamkowych piwnic. Bardzo dziękujemy za wspólnie spędzony czas i za pomoc w rozebraniu choinki :)

Fotorelacja na: Facebook ZAMEK Radzyń Chłmiński 

Na zamku w Radzyniu również uczciliśmy 99 Rocznicę Odzyskania Niepodległości Polski. Po raz pierwszy zorganizowana została wieczornica podczas, której młodzież z Zespołu Szkół w Radzyniu Chełmińskim pod opieką nauczyciela historii Grażyny Zielińskiej przedstawiła montaż słowno-muzyczny. Nie tylko przez specjalnie na tę okazję przygotowaną scenografię uczestnicy mogli przenieść się do odległych czasów początku XX wieku ale i dzięki gościom ze stowarzyszenia Twierdza Chełmno, którzy w paru słowach opowiedzieli o trudach życia żołnierza. Tradycyjnie już, przewodnik turystyczny i gospodarz obiektu Patrycja Piłat, specjalnie na okoliczność wydała ulotkę „Nasza Mała Ojczyzna”, której środek graficznie wzorowany na „Monitorze Polski” z 12 listopada 1918 roku, zawierał najważniejsze informacje na temat odzyskiwania niepodległości na terenie województwa kujawsko-pomorskiego, w tym naszego Radzynia (styczeń 1920 roku).

dav

 

 

 

 

Fotorelacja na: Facebook ZAMEK Radzyń Chełmiński