Wyróżnienie i 619 rocznica powstania Towarzystwa Jaszczurczego

Sezon turystyczny 2016 jeszcze nie ruszył ale to nie znaczy, że kompletnie nic u nas się nie dzieje. Załoga zamkowa pracuje nawet zimą. Efektem tej działalności między innymi był udział 20 lutego 2016 roku w Wojewódzkich Obchodach Międzynarodowego Dnia Przewodnika Turystycznego. Na spotkaniu tym dzierżawca zamku Patrycja Piłat, zaprezentowała walory turystyczne radzyńskiego obiektu warownego ale i została nagrodzona za pracę na rzecz lokalnych społeczności poprzez upowszechnianie krajoznawstwa oraz promocję Regionu, wyróżnieniem Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

3 IMG_1759831442446179

 

 

 

 

 

 

Zaledwie 4 dni później – 24 lutego 2016 roku – wyszliśmy z inicjatywą przypomnienia uczniom jak i mieszkańcom Radzynia o tym, że 619 lat temu to właśnie w naszym mieście założone zostało Towarzystwo Jaszczurcze. Najpierw była pogadanka w szkole a następnie ruszyliśmy ulicami miasta przeprowadzając sondę oraz rozdając napotkanym osobom, specjalnie na ten dzień przygotowane ulotki. W których poza historią Towarzystwa Jaszczurczego, udziale w Bitwie pod Grunwaldem jak i okolicznościami w jakich został ścięty Mikołaj z Ryńska, można było przeczytać o tym co w ogóle wspólnego ma nasze miasto z Jaszczurkowcami.

– 24 lutego 1397 roku w Radzyniu Chełmińskim zostało założone Towarzystwo Jaszczurcze.

– To nasz kościół pw. św. Anny w Radzyniu był pierwszą wikarią Towarzystwa.

– Główna ulica naszego miasta nosi nazwę – Plac Towarzystwa Jaszczurczego. Nazwa została nadana w 1961 roku z inicjatywy społecznego opiekuna zabytków, nauczyciela historii i honorowego obywatela Radzynia – Ziemowita Maślanki – z okazji 550 rocznicy śmierci Mikołaja z Ryńska.

– Restauracja znajdująca się koło zamku przez długie lata funkcjonowała pod nazwą „Pod Jaszczurem” a fasadę budynku zdobiła ułożona z kolorowych szkiełek – duża jaszczurka.

– Założona w 2009 roku w Radzyniu Drużyna Harcerska przyjęła nazwę „Radzyńskie Jaszczurki”.

– Istniejące od 2001 roku Bractwo Rycerskie Zamku Radzyńskiego w swych rekonstrukcjach nawiązuje do działalności Towarzystwa Jaszczurczego.

DSC06350 IMG_4632 DSC06353 DSC06396  DSC06402DSC06376

W akcję włączyli się uczniowie Gimnazjum im. Jana Pawła II w Radzyniu pod przewodnictwem wicedyrektor Pani Grażyny Zielińskiej, 4DH Radzyńskie Jaszczurki oraz Bractwo Rycerskie Zamku Radzyńskiego.